Chatboot - sposób na nowoczesną komunikację

Automatyzacja marketingu i procesów sprzedaży to trend, który od pewnego czasu staje się coraz bardziej powszechniejszy. Jednym z jego przejawów jest właśnie chatbot. Dzięki niemu, możesz usprawnić obsługę klienta. Twój potencjalny klient szybciej uzyska informacje, których potrzebuje. Jakie jeszcze zalety ma to rozwiązanie? Zapraszam Cię do lektury tego artykułu. Dowiesz się z niego, co to właśnie są chatboty oraz poznasz dodatkowe korzyści z zastosowania tej technologii w Twoim biznesie.

Chatbot – definicja

Chatbot to nic innego jak wirtualny asystent, który w czasie rzeczywistym prowadzi komunikację z użytkownikiem. Dzięki zastosowaniu technologii rozpoznaje intencje i pytania klientów i automatycznie na nie odpowiada. Najczęściej używany jest w media społecznościowych (np. Facebook) czy stronach internetowych. Chatbot najpierw przeprowadza analizę pytania przy pomocy wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji, a następnie w zupełnie automatyczny sposób odpowiada na nie. Dobrze skonstruowany chatbot  jest w stanie zrozumieć nawet pytania zadane w potocznym, swobodnym języku użytkownika.

Zalety wykorzystania chatbota

Tworząc inteligentnego chatbota pamiętaj, że najważniejsze jest dotarcie do klienta i wsłuchanie się w jego potrzeby. To z nim prowadzisz konwersację i na jego pytania odpowiadasz. Dobrze zaprojektowany wirtualny doradca potrafi odpowiedzieć na pytania sformułowane przez użytkownika, zaproponować optymalne rozwiązania oraz pomóc dotrzeć do źródeł informacji. Celem takiego rozwiązania jest zastąpienie realnego sprzedawcy bądź konsultanta. Wszystko po to, by przyśpieszyć i usprawnić komunikację poprzez automatyczną realizację scenariuszy komunikacji. Dostępność takiego chatbota 24 godziny na dobę jest niezaprzeczalnie jedną z największych zalet tego rozwiązania. Dodatkowo pomaga on zoptymalizować procedury, co przekłada się na poprawę wyników sprzedażowych.

Jak widać czatbot zdecydowanie usprawnia komunikację, pomaga zwiększyć sprzedaż oraz wpływa na pozytywny wizerunek marki. Jak pokazują case study znanych marek, ta technologia może przynieść same korzyści.